Miuosh | Smolik | NOSPR


Miuosh | Smolik | NOSPR
Miuosh, Smolik, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia
15 utworów
1 godzina 10 minut
Premiera: 25 maja 2018
______________________________

Zacznę od tego, że nigdy nie byłem fanem albumów koncertowych. Jakoś nie jara mnie słuchanie oklasków i krzyków typu „Siemano Katowice!” czy podziękowań po każdej wykonanej piosence (tutaj pretendentką do najczęstszych i jednocześnie najsłodszych podziękowań ze sceny jest Kasia Nowska tym swoim „No dziękujemy bardzo…”). No ale ponoć tylko krowa nie zmienia zdania, więc z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że już przekonałem się do płyt koncertowych.

Pomimo premiery 25 maja, Spotify postanowił dopiero teraz zaproponować mi tę płytę. Skoro już polecił, to trzeba skorzystać. I już po pierwszych dźwiękach na rękach poczułem ciary, a na twarzy pojawił się uśmieszek oczekujący kolejnych uderzeń Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Początek utworu brzmi jak ścieżka dźwiękowa do mocno psychodelicznego horroru.

Wydaje się, że skoro aranże utworów przygotowane są pod orkiestrę, to wszystkie będą brzmiały tak samo albo bardzo podobnie. Głównie będzie słychać sekcję dętą, trochę bębnów i darcie się wokalisty, żeby było go w ogóle słychać zza głośnych dźwięków orkiestry. Nic bardziej mylnego… Każdy utwór mógłby być singlem, każdy z utworów mógłby otwierać tę płytę, każdy mógłby być i każdy jest kawałem świetnie wykonanej pracy. Cieszy mnie fakt, że nie zrezygnowano z elektronicznych instrumentów, które nadają rewelacyjny klimat każdej piosence. Nowe aranżacje utworów powodują euforię nóg, które bezwiednie zaczynają sobie tańczyć na siedząco, a dla tych mniej odpornych na emocje – wręcz chęć powstania z fotela i poskakania sobie w rytm danego kawałka.

Na płycie znajdują się utwory Miuosha i Smolika, ale także (UWAGA, UWAGA!) Budki Suflera i Bajmu. Przedstawiona wersja „Wizji” – połączenia orkiestry i wokalu Piotra Roguckiego jest po prostu genialna. Swoją drogą Natalia Grosiak też zabłysnęła w utworze „Miasto Szczęścia”. Nie musicie mi wierzyć na słowo – możecie poniżej odsłuchać sobie poszczególnych utworów i przekonać się na własne uszy. 🙂

Na płycie gościnnie, oprócz Roguckiego, występują: Katarzyna Nosowska, wspomniana już Natalia Grosiak, Kasia Kurzawska i Kev Fox.

 

1 Comment

  1. Marta4077 · 30 listopada, 2018 Reply

    Jak tak czytam te wszystkie wypowiedzi, to zastanawiam się czy to Wy mieszkacie na innej planecie, czy ja. Skąd takie podejście?

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *