Lady Pank – Mniej niż zero

Rzuciło mi się ostatnio w oczy, że w sklepach pojawiła się nowa pływa Lady Pank. Zespołu, który istnieje już od ponad 37 lat. Nowa płyta? Niestety okazało się, że to tylko reedycja związana z 35-tą rocznicą wydania pierwszego albumu tego zespołu. Tym razem opowiem tylko o singlu, który promuje wydaną na nowo płytę, ponieważ nie chcę za dużo sączyć jadu. Dzisiaj będzie tylko troszeczkę. 🙂

Otóż dla mnie reedycja oznacza coś nowego, nowe aranżacje, nowe instrumenty, nowe brzmienie gitar, zmiana linii melodycznej tekstu, zaproszenie kogoś do duetu. Tutaj ograniczono się do tego, żeby zaprosić jednych z bardziej popularnych muzyków w Polsce i Marcina Wyrostka (przepraszam, ale skąd on się wziął w tej piosence?!).

Aranżacja? Niezmieniona. Linia melodyczna? Dokładnie taka sama, bo jeszcze ktoś pomyśli, że to inna piosenka i na koncertach nie będzie śpiewał razem z zespołem. Brzmienie instrumentów? Niemal nie różni się od pierwotnej wersji. Ogólnie, mam wrażenie, że to był jeden wielki skok na kasę. Zaproszenie do jednego utworu Organka, Roguckiego, Kowalskiej, Markowskiego i wspomnianego już Marcina Wyrostka miało chyba zwiększyć zasięg publikowanego teledysku, ponieważ wtedy każdy z artystów umieści to w swoich social mediach.

Przepraszam, że nie napisałem nic konkretnego o tym utworze, ale on się po prostu nie zmienił od 35 lat. Wszystko zostało nagrane poprawnie, tak jak wcześniej. Jedyne co się zmieniło, to w solówce gitarę zastąpił akordeon co niekoniecznie jest dobrym pomysłem w przypadku muzyki rockowej.

Dziwi mnie fakt, że 35-lecie debiutanckiej płyty jest świętowane krążkiem, który nie ma w sobie nic ze współczesności. Zaproszeni są znani i lubiani artyści: Zalewski, Rojek, Maleńczuk, Nosowska, Rogucki itd. ale nadal to te same utwory w tych samych aranżacjach. Bez zmian. Może lepiej byłoby zrobić reedycje płyty na zasadzie wydania tego samego nagrania na nowo, z nową okładką, mniej wydatków – więcej zysków.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *